Doktor Şifa'ya hoş geldiniz. Eğer hekimseniz sisteme girerek sorulara cevap vererek kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

İdrar ve büyük abdestten sonra sarı sıvı gelmesi

0 oy
130 okundu
10, Kasım, 2018 Üroloji kategorisinde asicocuk4006 (170 puan) tarafından  soruldu
Merhaba hocam idrarımı ve büyük abdestimi yaptıktan sonra sarı koyu renkte bir sıvı gelmektedir.Bu genellikle haftada 3 -4 gün gözleniyor.Ciddi problem varmıdır üroloğa gözükmelimiyim.Cevaplarınızı bekliyor iyi çalışmalar diliyorum.
2 Cevaplar

+1 oy
13, Kasım, 2018 Dr.Ali Hatay (224,390 puan) tarafından  cevaplandı
13, Kasım, 2018 asicocuk4006 tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Merhabalar                            
Öncelikle Geçmiş olsun;
          

Güzel kardeş "Küçük abdest"  "Büyük abdest" yerine büyük tuvalet veya küçük tuvalet kelimesini kullanalım. Küçük su, büyük su, idrar yapma, küçük idrar, büyük idrar veya kısaca abdest bozma da olabilir. Ama abdest gibi dini bir terimi süfli bir kelime için kullanmamalıyız. Osmanlıca Def-i hacet deseniz yeterli. Yani hacet giderme. Alınmayın şahsınızda herkese yazıyorum. Çok kimse bilmeden böyle kullanıyor. Türkçe'mize sahip çıkalım ve onu koruyalım. Şimdi gelelim sorunuza;
Bu akıntı mezi veya zevk suyu, heyecan suyu dediğimiz akıntıdır. Normal fizyolojik bir akıntı olup bir hastalığı göstermez. 
Bu salgıyı kesmenin çaresi ve ilacı, tedavisi yoktur. Çünkü normal fizyolojik akıntıdır. Karşı cinsle yakın temas, hatta düşünme sonucu bile olur. Aynı güzel bir yemeğin görülmesi veya düşünülmesi nasıl ağız sulanması yapıyorsa bu akıntıda böyledir. 
Salya gibi beyaz berrak ve incedir. Aynı nezledeki sümük gibidir. Miktarı da azdır. Cinsel birleşmeden önce ve cinsel haz duyulunca gelir. Büyük tuvalet sırasında ve ıkınma sıkınmalar sırasında da gelebilir. Sebebi cinsel birleşme sırasında kayganlaşmayı sağlamaktır. Bu akıntı olmasaydı cinsel birleşme çok zor olur ve insanlara acı verirdi. 
Bir zararı yoktur. Sadece can sıkıcı bir durumdur. Belsoğukluğu ile alâkası yoktur. Meni değildir. Çünkü meni daha kalın, koyu ve zevkle gelir.
Namaz kılanlar için not: Bu akıntı sadece namaz abdestini bozar. Namaz için külotu değiştirmek gerekir. Meni olmadığı için gusül abdesti almak gerekmez.

 Allah'tan Sağlık, Şifa ve afiyetler dilerim.                            
"ALLAH RAZI OLSUN" demeniz benim için yeterlidir.

YAZILARIM ve MAKALELERİM                             
Sevgili hasta ve okuyucularım Merhabalar;                            
Önemli bulduğum konuları sizler için bir araya topladım.                             
Bu yazılar benim tecrübe ve bilgilerim sonucu yazılmış, siz hastalarımın bilgisine sunulmuştur.

http://www.dralihatay.com/makaleler.html

+1 oy
14, Kasım, 2018 Dr.Ali Hatay (224,390 puan) tarafından  cevaplandı
Vermiş olduğunuz puan için teşekkürler
27, Aralık, 2018 asicocuk4006 (170 puan) tarafından  yorumlandı
Rica ederim hocam Allah razı olsun sizden kafamdaki soru işaretlerini giderdiniz.

...