Doktor Şifa'ya hoş geldiniz. Eğer hekimseniz sisteme girerek sorulara cevap vererek kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

derin nefes alma ihtiyacı tam nefes alamıyorum gıbı bır durum

+3 oy
223,861 okundu
26, Mart, 2014 Psikoloji kategorisinde misafir tarafından  1 soruldu 2 uyarı
Mutlaka hepinize olmuştur. 
* derin nefes alma ihtiyacı 
* aldığınız hava yetmiyormuş gibi. 
düzgün nefes alamıyorum gibi tam nefes alamıyorum gıbı bır durum bazen esneyerek zorluyorum hatta çoğu zaman olmuyo ve hayattan soğudum 
 
aslında bu hastalık piskolojik olarak geçici birşeymiş. 
bu iş bende 7-8 gündür var ve hayatımı çok ciddi etkiledi keyif alamıyorum. 
Aklımda olduğu sürece maf derin nefes alma ihtiyacı tekrarlıyor ve alamadıkça iyice stre oluyorum. 
 
araştırdığım sebep ise şu: 
 
Nefes alırken normalde göğüs kafesi kaslarımızı (ve aklımızı) kullanmayız. Bizler farkına bile varmadan otomatik olarak karnımız şişip iner, karın boşluğu ile göğüs boşluğumuzu ayıran diafragmanın yardımı ile ciğerlerimiz temiz hava ile dolar. Gerginliğe bağlı nefes darlığında bu otomatik nefes alıp verme sistemi devreden çıkar, aklımızla – göğüs kaslarımızı kullanarak- nefes alıp vermeye çalışırız. Bu durum bir süre sonra göğüs ve sırtta garip ağrılar oluşmasına neden olur. Hava açlığı çeken hastalar daha önce olmayan bu ağrılar nedeniyle daha da telaşlanır ve endişe ile nefes darlığının birbirini artırdığı fasit bir daireye girerler. 
 
aynı bu durumu yaşıyorum. normalde herkes geçici birşey demiş ama 1 haftayı geçti hala aynıyım 
kalp böbrek dalak akciğer karaciğer kan tahlili polen ne varsa yaptırdık birşey çıkmıyor. 
 
böyle birşey yaşamış geçirmiş tecrübesi olan birisi lütfen ama lütfen bir yardımda bulunsunlar. 
en azından ne kadarda geçti, herhangi bir tedavi uygulandımı.? 
şu anca ilk günlere göre şükür daha iyiym ancak hiç geçmeyecekmiş gibi ie döngüye sürüklüyor insanı. 
en azından paylaşım yapalım varsa bu şekilde olan arkadaşlara yardımcı olur. 
 
teşekkürler.
31 Cevaplar

+1 oy
22, Ağustos, 2014 Uzm.Dr.Şeyma Özçelik (22,620 puan) tarafından  cevaplandı
Merhaba,

Belirttiğiniz şikayetler kaygı bozukluklarında sıklıkla görülebilen şikayetler. Sizin de belirttiğiniz gibi nefes alıp verme işini düşünmeden otomatik olarak yapıyoruz. Eğer bunu kontrol etmeye kalkarsak denge bozuluyor, normalden farklı olan durumu bir tehlike olarak algılayarak heyecanlanıyoruz. Bu da bizim nefes alıp vermemizi daha da bozuyor. Bozulan durumla birlikte tehlike algısı daha da artıp başka belirtiler eklenebiliyor. çarpıntı, titreme, ateş basması terleme, uyuşma vb Bu nedenle hayatımıza devam etmekte ve sürekli nefes alıp verişinizi dinlememekte yarar var. Çünkü dikkatiniz orda oldukça belirtiler de devam eder.

Geçmiş olsun.
8, Ekim, 2017 41cazibeli41 (100 puan) tarafından  yorumlandı
ARkadaşlar bu sorun bende 20 senedir var yaşım 38...esneyerek nefes alma ihtiyacı bile hissediyorum..doktora gidip yinede tetkik yaptırın ama sorun aslında 2 nedenden kaynaklanıyor.. 1.si çok fazla gaz var vücudunuzda gazınızı üstten ya da alttan bir şekilde atın , 2.si ise nefes alıp vermenizi hiç düşünmeyin başka şeylere odaklananın unutacaksınız..tamamen psikolojik aptal bişey :(
0 oy
4, Mart, 2015 armet (140 puan) tarafından  cevaplandı
merhaba aynı sorunları yaşıyorum araştırırken sizin yazınıza ulaştım başarabildinizmi eğer başardıysanız nasıl oldu bana bilgi verirseniz çok sevinirim birebir aynı şeyleri yaşıyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
28, Temmuz, 2016 eguneri (140 puan) tarafından  yorumlandı
Arkadaşlar 38 yaşındayım. Bundan 15 gün önce sabah kalkıp mutfağa giderken nefes darlığı başladı. Nefes alıyorum ama yetmiyormuş gibiydi. İlk defa böyle bir şey oldu. Lise yıllarında bir ara 4-5 sene kadar sigara içmiştim. 16 yıldır kullanmıyorum. Derin nefes alıyorum ama yetmiyor gibi. 2 gün sonra doktora gittim. Muayene etti. Akciğer filmi istedi. Solunum fonksiyon testi istedi. Bir şeyin yok. Önce kardiyologa sonra psikiyatriste git bence dedi. Ondan sonra 2  doktora daha gittim. 2'si de göğüs hastalıkları uzmanı. Kan tahlilleri falan da yaptılar. Detaylı muayene yaptılar onlar da bir şey bulamadı. Kardiyologa gittim. O da normal dedi. Psikiyatriste gittim. 2 ilaç verdi 15 gün sonra gel dedi. Bugün1 hafta oldu. Ara sıra hala derin nefes alınca yetmiyormuş gibi geliyor. Bazen iyi nefes alabiliyorum bazen alamıyorum. Allah korusun kötü huylu bir hastalıktan da çok korkuyorum. Bunu yaşayan bilir.
8, Ekim, 2017 41cazibeli41 (100 puan) tarafından  yorumlandı
ARkadaşlar bu sorun bende 20 senedir var yaşım 38...esneyerek nefes alma ihtiyacı bile hissediyorum..doktora gidip yinede tetkik yaptırın ama sorun aslında 2 nedenden kaynaklanıyor.. 1.si çok fazla gaz var vücudunuzda gazınızı üstten ya da alttan bir şekilde atın , 2.si ise nefes alıp vermenizi hiç düşünmeyin başka şeylere odaklananın unutacaksınız..tamamen psikolojik aptal bişey :(
0 oy
1, Nisan, 2015 angel55555 (140 puan) tarafından  cevaplandı
Gerçekten mükemmel bir tanımlama yapmışsınız ben de bu konuyu bir türlü aşamıyorum bazen aklımı nefes işine o kadar müdahil ediyorumki kaburgalarımdan sesler cıkıyor ahada diyorum bende bisey var :) derin nefes alma istegim sanki cigerlerime hava gitmiyor dusuncem pat pat atan kalbim antidepresan kullan bırak kullan bırak artık onları istemiyorum. Ne yapmalı ne yapmalı :)
0 oy
24, Nisan, 2015 ramazanbld (140 puan) tarafından  cevaplandı
Merhabalar arkadaşlar,

 

Bu mesajımı bu hastalığı yeni geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlara yaşadığım tecrübelerimi paylaşmak için yazıyorum. Ben de bu hastalığa yakalandığımda sizin gibi tedirgin olmaya ve kaygılanmaya başlamıştım. Sürekli nefes alma ihtiyacından dolayı hayatımı verimsiz bir şekilde yaşıyor ve negatif düşüncelere kapılıp gidiyordum. İlk öncelikle şunu belirtmeliyim ki ; kesinlikle rahatlayın ve bu hastalığın psikolojik bir sıkıntı olduğunu asla unutmayın ! Biran önce doktora görünmeniz de fayda var tabii ki fakat benim demek istediğim ; siz de nefes alamadığınızı düşündüğünüzde ve onu kontrol etmeye çalıştığınızda başarılı olamayıp esneme ihtiyacınız oluyorsa ve bu sürekli bir hal aldıysa sakın korkmamanızı söylemektir.. Çünkü şu anda gayet iyiyim ve o günkü halimden eser kalmadı artık diyebilirim.. Büyük ihtimalle bu hastalığa yaşadığınız olumsuz durumlardan dolayı yakalandınız veya kafanıza taktığınız negatif düşünceler sebebiyet verdi diyebilirim.. Size son söyleyebileceğim şey; canınızı sıkmayın arkadaşlar ve üzülmeyin.. Eğer nefes alıp vermenizi kontrol etmeyi bırakırsanız emin olun bu aptal hastalıktan kurtulacaksınız.. Sağlıklı günler dilerim, hoşça kalın...

 

Not : Bu hastalığı ben 1 ayda atlattım ve psikiyatr doktorumun bana verdiği sakinleştirici ilacı kullanmadım. Çünkü bir ilaca bağımlı olmak istemedim. Bu yüzden de kendimi sürekli rahatlatmaya ve nefesimi kontrol etmemeye çalıştım. Bunu bir marifet olarak söylemiyorum. Sadece ilaç kullanmadan da yapabileceğinizi söylemek istedim.
20, Şubat, 20 yusrayusra (100 puan) tarafından  yorumlandı
kontrol etmemeyi nasıl başardınız ben bu sorunu yaşıyorum bir haftadır kalp doktorundan randevu aldım ama gitmedim sorunun ne olduğunu bilmiyordum ama anlattıklarınızın aynısını yaşıyorum
0 oy
18, Mayıs, 2015 zehrabrnc (140 puan) tarafından  cevaplandı
bendede aynı sıkıntı var şuan nerdeyse bir ay oldu antideprasan aldım doktor tavsiyesiyle ama etkili olmadı bıraktım. ilk zamanlar sürekli aklımdaydı ama şimdi düzelme aşamasındayım. sürekli farklı şeyler düşünüp birileriyle konuşmak hedef noktasını değiştirmek işe yarıyor. bide aynı sıkıntıyı ablamda atlattığı için onun bana katkısı çok oldu. Bu durumu asla kimseden gizlemeyin durumu ailenize mutlaka açın anlatın doktora gidin. Kendi kendinize iyileşiyosunuz ama destek çok etkili..
5, Ekim, 2015 busra_1390 (100 puan) tarafından  yorumlandı
aynı sorunlar bende de var yaklaşık 4 aydır nefes alamama problemim var .İş yaşantımda da sorunlar yaşıyorum . Esneyerek nefes alıyorum .
Yardım ederseniz çok sevinirim.
25, Ocak, 2016 Muzaffergoksu002 (100 puan) tarafından  yorumlandı
Şifalı çok basit bu hastalık genelde sıkıntıdan meydana geliyor sadece 2 dk da bu hastalıktan kurtulabilirsiniz şaka değil gerçek inanın tek yapmanız gereken facede beni eklemeniz muzaffergoksu02
1, Ocak, 2018 dertliydim (140 puan) tarafından  yorumlandı
bu derin nefes alma hissini 5 gun yasadim akcigerde bisey cikmadi sorun ya psikolojik yada sinuslerin dolmasi diye dusunuyorum  sinusler lodoslu havalarda doluyor  ve derin nefes alma ihtiyaci duyuyorsunuz tavsiyem bir acil doktoruna cikip sinuslerinize baktirmaniz olacaktir.. benimki sinuslerin dolmasiymis... eger ki arada bir basiniza keskin bir agri giriyorsa  %90 sinus derim ben yinede en iyisini once allah  sonrada hekimler bilir.
0 oy
30, Ekim, 2015 belinisa (140 puan) tarafından  cevaplandı
selamün aleyküm arkadaşlar anlattığınız rahatsızlık bende de var ne yazık ki.

her ekim ayı sonunda başlıyor ve mart ayına kadar devam ediyor.psikolojik olduğu söylendi doktor tarafından.4-5-6

 

seneleri öncesinde yaşadığım tramvalar etkisi kaldı diye düşünüyorum ve 3 senedir dikkat ettim ekim ve mart ayları arası hep rahatsızım.aynı şeyleri yaşama korkusu beni bu duruma sürüklüyor.iki çocuğum var ve onlarla rahat ilgilenemiyorum.her şeyin başı stres.beni bu strese sürükleyen insanlardan nefret ediyorum.o insanlar hayatımda mecburen olacaklar ve onlar yaşadıkça ben iyi olamayacağım gibi geliyor.
0 oy
2, Mart, 2016 uğur (140 puan) tarafından  cevaplandı
Valla bende aynı sorunu yaşıyorum.Dostum öncelikle çok iyi ifade etmişsin yani resmen iç sesim olmuşsun.Ben de şuan 4 gündür felan bu sorun var.Benim bir uzmanlık alanım felan yok ama kendime bi taktik yapıyorum.Dediğin gibi psikolojik birşey bende hayattan soğudum kaç gündür yolda yürürken çok yaşlı biriymişim gibi hissediyorum kendimi.Uyguladığım taktik nefes alıp vermeyi unutturacak herşey mesela en iyisi şarkı söylemek dostum.Belki sende de faydalı olur bir dene.Bol bol şarkı söyle dostum.
0 oy
4, Mayıs, 2016 keremhan87 (140 puan) tarafından  cevaplandı
Merhaba arkadaşlar. Genelde sizlerin bikaç ay yaşadığı bu durum bende 10 yıldır var :D :D kronik nefes darlığı ve panik bozukluk yüzünden deyip geçiyordum fakat 10 yıldır 80 yaşında gibiyim. son birkaç aydır bu iş böyle yürümez deyip üstüne gidince önemsiz bişey olduğunu farkettim. panik manik geçti 2 ayda :D :D önemsemeyin ve kendinize güvenemiyorsanız destek alın. bu sizi rahatlatır. doktorlar bişeyin yok deyip eve göndereceğine bi psikoloğa gönderse böyle bir sıkıntıyı yaşamaz insanlar bence. sağlıklı günler herkese..
0 oy
9, Mayıs, 2016 Seydakocak (140 puan) tarafından  cevaplandı
Merhaba bu hastalığı tarif ederken aa iste ben aynisi benim yasadiklarim dedim. Ama bende yaklasik 2 senedir var kalp doktoru psikolojikmen oldugunu söyledi fakat annem hiç takmadı arada bir dedem sen neden nefes alamıyorsun falan dedi iste. Biraz once tekrar soyledi annem de guya ilgileniyormus gibi hareketler yapti benim bunu ilgi cekmek icin yaptigimi dusunuyor. Bu gidisle bendeki bitmez
0 oy
20, Haziran, 2016 Melodiii (140 puan) tarafından  cevaplandı
Bende bu sorun aylardır devam ediyor. Sürekli nefes kıtlığı yaşıyormuş gibi hissediyorum. Engel olamıyorum. Kendimi kontrol edemiyorum. Bir ara geçmişti fakat tekrar başladı. Yaklaşık 5-6 aydır sanırım yada daha fazla. Yok mu başka bir çaresi. Kontrol edemiyorum.
29, Eylül, 2016 joanna (100 puan) tarafından  yorumlandı
Bnde vardi psikologa gidin bi sure tamamen dogal en dusuk doz sakinlestirici kullanin cipralex 10 mg mesela

...