Doktor Şifa'ya hoş geldiniz. Eğer hekimseniz sisteme girerek sorulara cevap vererek kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

İdrar'da kan?

+1 oy
19 okundu
23, Kasım, 2017 Üroloji kategorisinde osman87 (130 puan) tarafından  soruldu

İyi günler, İdrar ve makat bölgemde gün içerisinde zaman zaman ağrı, sürekli olarak yanma hissi oluşmasından dolayı üroloji ve genel cerrah doktorlarını gittim.Ultrason ve idrar tahlili yaptırdım.İlk gittiğim doktor ultrason çektirdi, ultrason sonucunda herhangi bir sıkıntı çıkmadı.Taş ve kum görüntüleri de çıkmadı.İdrar tahlilinde ise kan tespit edildi, fakat bu kanın enfeksiyon ile ilgili olmadığı söylendi.Doktor, muhtemelen kum dökebileceğimi söyledi.Daha sonra başka doktorlara gittim.Diğer doktorlarda yaptırdığım tetkiklerde ise makat içerisinde yapılan elle muayenede, prostatta küçük bir şişlik ve aynı zamanda hemoroid de olduğu söylendi.Krem ve antibiyotikle beraber bazı ilaçlar yazıldı.Kullanmaya başladım ve makatta olan sızı geçti.İdrar yolu ile ilgili diğer doktordan ultrason çekildiğimde mesanede ''kalınlaşma'' olduğunu, kanser gibi bir durumun olmadığını, büyük bir ihtimal sistik bir durum olabileceği söyledi.Doktor ultrasonda, böbrekten gelen taşların görüntülenmesinin bazen net sonuçlar vermeyeceğini, en iyi tespitin tomografik görüntüleme olduğunu söyledi.Bende tomografi aşırı düzeyde radyasyon yaydığı için ve yazılan ilaçların netice verme ihtimaline binaen tomografiyi hemen çekilmemeye karar verdim.Sorum şu olacaktı; idrar teşhisinde kan tespit edildi fakat ''enfeksiyonel bir şey rastlanmadı'', buna rağmen prostat iltihabı olabilir miyim?Yani prostat iltihabı olan kişilerin idrarlarında muhakkak enfeksiyonel veya daha değişik bir bulgu tespiti şart mıdır?Teşekkür ederim.





1 cevap

0 oy
26, Kasım, 2017 Dr.Ali Hatay (224,470 puan) tarafından  cevaplandı

Merhabalar
Öncelikle Geçmiş olsun; 

İdrarda kan böbrekten idrar çıkış deliğine kadar olan bir yerinden kanama olduğunu gösterir. Bu kan ya mikroskopta gözükür veya çıplak göz ile görülebilecek miktardadır. Mikroskopta erkek için 3-4 alyuvardan fazlasının, kadında 5-6 alyuvardan fazlasının gözükmesi hastalık belirtisidir. İdrarın kırmızı olması önemli değildir çünkü 1-2 damla kan bile idrarı kırmızıya boyar.
Parlak kırmızı renkli ve pıhtılı idrar mesane ve idrar çıkış borusu hastalıkları gösterirken, koyu kahverengi idrar üst üriner sistem hastalıklarının belirtisidir. Böbrekten geldiğinin diğer bir belirtisi sicim gibi pıhtıların olmasıdır. Pembe kan idrar sisteminin her hangi bir yerindeki kanamayı gösterir.
Başlıca nedenler şunlardır.
1- Taş, kum hastalığı, üşütme, az su içme bilhassa mesane ve böbrek tümörleri, darbeler, iltihaplar, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve prostat iltihapları başlıca idrar kanamalarının sebepleridir.
2- Böbreğin nefrit, glomerulonefrit gibi nefolojik hastalıkalrında idrarda kanama olur.
3- Ayrıca bazen hiç bir hastalık yoktur. Fizik muayenede bir şey bulunamaz. Filmde ultrasonda bir şey gözükmez sadece idrarda kan vardır. Bunlar nedensiz kanamalar olup takibi gerektirir.
4- Bayanların adet döneminde yapılan tahlillerde idrarda kan görülebilir. Kadın organlarından bulaşan bu kan gerçek bir idrarda kanama değildir.
5- Aşırı eksersizlerde idrarda kan çıkmasına neden olur.
6- Bazı kan hastalıklarında (orak hücreli anemi) idrarda kan olabilir.
7- Bazı aspirin veya kumadin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanılması. Rif gibi antibiyotik iğnesi bazı müshil ilaç kullanımında idrarda kan olabilir.
8- Kurşun cıva zehirlenmerinde de idrara kan çıkar.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve afiyetler dilerim. 
Bilgi için:
http://www.dralihatay.com/urolojik-belirtiler.html
 
Allah'tan Sağlık, Şifa ve afiyetler dilerim. 
Bir "ALLAH RAZI OLSUN" demeniz benim için yeterlidir.

YAZILARIM ve MAKALELERİM  
Sevgili hasta ve okuyucularım Merhabalar; 
Önemli bulduğum konuları sizler için bir araya topladım.  
Bu yazılar benim tecrübe ve bilgilerim sonucu yazılmış, siz hastalarımın bilgisine sunulmuştur. 

Bu konulara ulaşmak için aşağıdaki link adresini kullanın. 

Penis Boyu neden önemlidir? 
Genelev Gerçeği 
Varikosel ve tedavisi 
Masturbasyon zararlı mıdır? 
Erken Boşalma ve tedavisi: 
Sertleşme Sorunu ve Tedavisi 
Prostat iltihabı ve Tedavisi 
Homoseksüellik ve Eşcinsellik 
Porno ve zararları: 
Böbrek Hastalıkları 
Böbrek ve Oruç 
Tıbbi Sünnet ve Faydası 
İdrar kaçırma ve istibra 
Yukarıdaki konulara ulaşmak için alttaki linki kullanın

http://www.dralihatay.com/makaleler.html 


...